Hon Sue Ellery BA MLC

Hon Sue Ellery BA MLC

Minister for Education and Training

    Top of training - WA Training Awards 2018 finalists announced

    2/08/2018 12:45 PM
     
    • Outstanding apprentices, trainees, students and trainers named as finalists in WA Training Awards 2018
    • Awards showcase excellence in the vocational education and training (VET) sector
    • Finalists will become advocates for their industries  

    The 29 outstanding individual finalists in this year's WA Training Awards have been announced today.

     

    The WA Training Awards put the training sector in the spotlight by highlighting the achievements of apprentices, trainees, VET students, training organisations and employers.

     

    The awards help highlight the opportunities the VET sector provides people to upskill or retrain, ensuring they can adapt to a changing economy, workplaces and jobs.

     

    Caitlan Noble, a finalist in the WA Vocational Student of the Year 2018 category, completed a Bachelor of Commerce but discovered her passion for the health industry while completing an internship with Telethon.

     

    She diverted from a potential career in marketing to complete a Diploma of Anaesthetic Technology at North Metropolitan TAFE, and is now employed as an anaesthetic technician at King Edward Memorial Hospital.

     

    The individual finalists will join the recently announced organisational finalists at the awards presentation in September.  Winners may be eligible to compete against the nation's best at the Australian Training Awards later in the year.

     

    A list of finalists is attached.

     

    Comments attributed to Education and Training Minister Sue Ellery:

     

    "Our training system provides Western Australians with a chance to change their future.

     

    "It allows employers to upskill existing employees to address skills gaps as the State's economy grows and diversifies.

     

    "The WA Training Awards shine a spotlight on the benefits of VET and inspire others to take advantage of the high-quality training available in WA, ensuring they are best placed to take on the jobs of the future."

     

    Minister's office - 6552 5700

     

    The WA Apprentice of the Year 2018, sponsored by MEGT (Australia) Ltd

     

    Diego Correa Mendonca, South Metropolitan TAFE

    Isabelle Croswell, Central Regional TAFE

    Emily Davis, Power Training Services WA

    Megan Feaver, South Metropolitan TAFE

     

    WA School-based Apprentice of the Year 2018, sponsored by ECA WA

     

    Jazmin Hahn, Central Regional TAFE

    Danny Hennessey-O'Shea, North Metropolitan TAFE

    Rachel Knuckey, Illuminate Group  

    Caitlin Whittle, Tubal Workplace Training

     

    WA Trainee of the Year 2018, sponsored by McDonald's Australia

     

    Elizabeth Gaffney, JSW Training and Community Services

    Beth Hodder, ABS Institute of Management; Australian Industry Training

    Hayden Schilling, South Metropolitan TAFE

    Rebecca Thompson, South Metropolitan TAFE

     

    The WA Vocational Student of the Year 2018, sponsored by Crown Perth

     

    Claire Garcia-Webb, North Metropolitan TAFE

    Jess Haydon, Australian Training Management Pty Ltd

    Caris Jones, North Metropolitan TAFE

    Caitlan Noble, North Metropolitan TAFE

     

    WA Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year 2018, sponsored by The Graham (Polly) Farmer Foundation

     

    Courtney Garlett, WA College of Agriculture - Cunderdin

    Jannika Jacky, South Metropolitan TAFE

    Tarra Ninyette, Illuminate Group

    Soleil White, Kimberley Aboriginal Medical Services and North Regional TAFE

     

    WA Cultural Diversity Training Award 2018

     

    William Bol, North Metropolitan TAFE

     

    WA International Student of the Year 2018

     

    Wang Na Cheung, North Metropolitan TAFE

    Ananda Paiva, North Metropolitan TAFE

    Roberto Rangel, North Metropolitan TAFE

    Sonam Wangchuk, North Metropolitan TAFE

     

    WA Trainer of the Year 2018, sponsored by Training Accreditation Council

     

    Crystle Challinger, Canning Vale College

    Kate Moore, North Metropolitan TAFE

    Richard Rose, North Regional TAFE

    Taryn Sharp, North Metropolitan TAFE