Hon Sue Ellery BA MLC

Hon Sue Ellery BA MLC

Minister for Education and Training

    WA Training Awards 2017 individual finalists announced

    25/07/2017 4:50 PM
     
    • Finalists represent Western Australia's best apprentices, trainees, students and trainers
    • Awards program nurtures talent ensuring a strong industry
    • Winners will represent WA in the Australian Training Awards later this year  

    Education and Training Minister Sue Ellery today announced the 30 individual category finalists for the 2017 WA Training Awards.

     

    The State's premier industry awards program recognises individual talent in the training sector.

     

    WA Trainer of the Year 2017 finalist Jane Goodfellow's passion for training, inspired her to overcome complete and sudden hearing loss six years ago so she could continue to lecture in education support and early childhood.

     

    Jane's extensive contributions to the industry includes developing an Associate Degree in Education and Auslan professional development courses to meet student and community needs.

     

    Winners will be announced at a presentation dinner at the Perth Convention and Exhibition Centre on Friday, September 15, 2017. 

     

    The WA Training Awards are presented by the Department of Training and Workforce Development and the State Training Board. For more information, visit http://www.dtwd.wa.gov.au/trainingawards

     

    Comments attributed to Education and Training Minister Sue Ellery:

     

    "Some of our most promising apprentices, trainees, students and trainers, from across the State are finalists in this year's awards. This awards program opens doors and gives finalists opportunities to take their skills even further.

     

    "The training sector is key to our economic future and plays a vital role in the State Government's Plan for Jobs.

     

    "Our goal is to build a strong training sector to boost the economy and the WA Training Awards support this."

     

    Minister's office - 6552 5700

     

    This year's individual finalists are:

     

    WA Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year 2017 sponsored by The Graham (Polly) Farmer Foundation

    Shayna Daniels

    Kim Dick

    Kirsten Holiner

    Wynston Shovellor-Sesar

     

    WA Apprentice of the Year 2017

    Lauren Bruce-Smith

    Nicholas Johnston

    Tristan Palmer

    Jamie Stewart

     

    WA Cultural Diversity Training Award 2017

    Rachel Orr

    Esfandiar Shahmir

    Lalida Udomsak

     

    WA International Student of the Year 2017 sponsored by the Department of Education

    Jia-Shian Chen

    Kumbirai Gono

    Rui Scheidt Feix

    Charlotte Strike

     

    WA School-based Apprentice of the Year 2017 sponsored by NECA WA

    Harmony Broughton

    Lauren Brunalli

    Benjamin Rowe

    Harrison Salter-Browne

     

    WA Trainee of the Year 2017

    Alex Baldock

    Claire McLeary

    Kristina Mutlow

     

    WA Trainer of the Year 2017 sponsored by Training Accreditation Council

    Jane Goodfellow

    Ekta Tandon

    Robert Taylor

    Indumathi V

     

    WA Vocational Student of the Year 2017 sponsored by Crown Perth

    Maria Baker

    Chloe Blight

    Nardine Burgess

    Kyle Morgan